Борац се буди: Гостујући тријумф у финишу за повратак наде у опстанак (Фото)

Фудбалери Борца поново су "живи" у борби за опстанак у Премијер лиги БиХ! Клуб из Платонове улице забиљежио је данас ПРВУ гостујућу побједу у текућој сезони савладавши дебитанта у елитном рангу Младост из Добој-Какња резултатом 1:2 и на тај начин оживио наде у опстанак у елити јер сада за десетопласираним Витезом заостаје само 5 бодова, с тим што изабраници Бранка Карачића свој меч посљедњег кола јесење полусезоне играју сутра против Жељезничара на стадиону Грбавица.

Са друге стране, пулени Ибре Рахимића први пут ове сезоне су домаће навијаче морали да поздраве поражени; до сада је стадион Младости, било то Камберовића поље у Зеници или Градски стадион у Добој-Какњу, био неосвојива тврђава за осам премијерлигаша, међу њима и вјечите сарајевске ривале Жељезничар и Сарајево.

Изабраници Жељка Врањеша тако су полусезону закључили са двије побједе у посљедње двије утакмице, што је велики подстрек за прољећни дио Премијер лиге. Уз побједу, радују и психа и повратак самопоуздања код фудбалера у црвено-плавим дресовима, који коначно нису психолошки потонули након примљеног водећег гола ривала, у овом случају у 76. минуту.

Рахимићеви изабраници били су бољи ривал већим дијелом утакмице, погодили два пута оквиру гола (по једном у оба полувремена), створили велики број прилика пред голом Бојана Јовића, који је данас у више наврата спасио свој тим. Са друге стране, "црвено-плави" су пријетили у посљедњих 10 минута како једног тако и другог полувремена, вребајући прилику да из контранапада затресу мрежу ривала. На крају, уз незаобилазни фактор среће који их није пратио у неколико претходних утакмица, у самој завршници постигли су два гола и у побједничком расположењу одлазе на зимску паузу.

Како рекосмо у претходном параграфу, тим Младости био је конкретнији већим дијелом игре, од првог секунда кренуо офанзивно и прву прилику за постизање гола створио у 10. минуту, када је Белмин Кобилица побјегао одбрани Борца на десној страни, шутирао, али непрецизно. Само пет минута касније Младост је поново у шанси и поново је један од актера био Кобилица: Немања Видовић погријешио је на Борчевој половини, "седмица" домаћих стигао до лопте али није успио да је исконтролише, да би на крају акције лоше шутирао Алдин Шишић.

У 24. минуту домаћи креирају нову обећавајућу акцију: након центаршута једног од најагилнијих појединаца Младости у првом полувремену Мирзе Ризвановића, лопта је стигла до Шишића који шутира са 20 метара, али погађа добро постављеног Бојана Јовића. Потом се у 29. минуту након корнера створила гужва у казненом простору Борца, али је одбрамбена линија отклонила опасност, да би само четири минута касније Мирза Ковач покушао да упосли Кобилицу, али другонаведени касни у покушају да испружи ногу и лопту прослиједи у гол.

Тек након тога наш тим се ослободио притиска и прво створио једну полуприлику, а потом и стопостотну шансу да стигне до вођства. Прво је у 34. минуту Федор Предраговић извео слободан ударац на десној страни, одбрана домаћих накратко је реаговала и одбила лопту, али само до Реџића који са ивице шеснаестерца шутира и погађа голмана домаћих Аднана Хаџића. Само 120 секунди касније највећу шансу за Борац у првом дијелу пропустио је да у гол претвори Елвир Кољић: након дуплог паса са Србољубом Јандрићем, нападач Борца је изашао сам испред Хаџића, шутирао, али изузетно млако па је одбрана домаћих успјела да стигне лопту и отклони опасност.

До краја првог дијела игре биљежимо још двије велике шансе за домаћи тим. У 40. минуту је Ајдин Реџић руком зауставио један напад домаћих на 20 метара од гола, слободан ударац извео је Един Хусић, погодио стативу, да би у наставку акције Харис Дилавер шутирао преко гола. На крају, у 42. минуту, по десној страни су комбиновали Мирза Ковач и Харис Дилавер, који је шутирао, а Јовић дланом избио лопту у поље.

У 51. минуту Младост поново пропушта идеалну шансу за гол: контранапад су извели Синан Рамовић и Мирза Ковач, Рамовић је одлично на десној страни проиграо Ковача који из изгледне ситуације погађа спољни дио мреже. Домаћи поново пријете у 63. минуту:  Сенад Карахмет је шутирао ка голу, лопта је на путу ка истом окрзнула Видовића и погодила стативу, да би у наставку акције Јовић одлично зауставио шут Рамовића.

У 67. минуту велику шансу за Борац пропушта Ајдин Реџић: Тони Јовић је центрирао са десне на лијеву страну, гдје се намјестио везиста Борца и упутио приземан шут, а Хаџић врховима прстију скренуо лопту у корнер. Пет минута касније Предраговић је лопту пребацио на другу страну терена за Радиновића који је покушао да упосли Кољића, али нападач Борца није успио да стигне лопту и крене у атак ка голу.

У 76. минуту играчи Ибре Рахимића постигли су водећи гол: након конфузије у посљедњој линији нашег тима, Рамовић је шутирао, Јовић кратко одбио лопту, али само до резервисте Анела Хусића који погађа за славље око 1000 домаћих навијача.

Како рекосмо већ, Борац након примљеног гола није "потонуо" већ је кренуо свим силама ка голу домаћина. Прво биљежимо покушај Реџића из 82. минута: Марјановић је центрирао са десне на лијеву стативу ка Реџићу чији је шут изблокиран.

У 86. минуту Борац је изједначио на 1:1 – Врањешов џокер са клупе Милан Стојановић је одлично центрирао са лијеве стране и на петерцу пронашао Радиновића који у паду погађа Хаџићеву мрежу. У првом минуту судијске надокнаде Кољић се у шеснаестерцу борио за лопту са Омером Мусићем који га руши, али је главни судија Владимир Бјелица био "нијем". Међутим, буквално у посљедњем нападу на утакмици, у посљедњој шанси, наш тим стиће до водећег гола и побједе: Ризвановић је фаулирао код корнер заставице Стојановића, који је и извео слободан ударац, Кољић главом шутирао, Хаџићу је испала лопта до које је стигао Марјановић и донио можда и три бода која су прекретница за наставак премијерлигашке борбе.

У првом колу прољећног дијела сезоне Борац ће 28. фебруара на Градском стадиону угостити лидера тузланску Слободу. У том мечу стручни штаб Борца ће бити лишен услуга Ајдина Реџића и Федора Предраговића: Реџић је данас у 40. минуту прво добио жути картон, а потом му је, након побједоносног гола, показан и други због "недозвољеног уласка у терен из техничког простора због прославе поготка", док је Предраговић данас зарадио трећи жути картон и мораће такође да паузира једну утакмицу.

МЛАДОСТ – БОРАЦ 1:2 (0:0)

стријелци: 1:0 Хусић (77.), 1:1 Радиновић (86.), 1:2 Марјановић (93.), стадион: Градски у Добој-Какњу, гледалаца: 500, судија: Владимир Бјелица (Источно Сарајево), жути картони: Исаковић (Младост), Реџић, Предраговић, Марјановић (Борац), црвени картон: Реџић (Борац, 93. минут).

МЛАДОСТ: Хаџић, Кобилица (од 68. минута Хусић), Дилавер, Шишић (од 76. минута Бошковић), Мусић, Исаковић, Ризвановић, Ковач, Хусић, Карахмет, Човић (од 18. минута Рамовић). Тренер: Ибро Рахимић.

БОРАЦ: Б. Јовић, Реџић (од 83. минута Стојановић), Саничанин, Видовић, Предраговић (од 90. минута Савић), Т. Јовић (од 68. минута Марјановић), Кољић, Бечелић, Радиновић, Паштар, Јандрић. Тренер: Жељко Врањеш.