Коначно прекинут низ пораза: Прва премијерлигашка побједа Борца још од 19. септембра

Непријатан низ премијерлигашких пораза коначно је прекинут – фудбалери Борца савладали су данас на Градском стадиону екипу Вележа, која тренутно у својим рукама држи премијерлигашки фењер, резултатом 2:1 и на тај начин забиљежили прву побједу у пвенству још од 19. септембра и деветог кола и тријумфа истим резултатом над мостарским Зрињским.

Побједом над Мостарцима изабраници Жељка Врањеша, који је тако стигао до своје прве првенствене побједе откако је крајем октобра сјео на тренерску клупу клуба из Платонове улице, смањили су заостатак за Витезом и спасоносном десетом позицијом на 8 бодова пошто су пулени Бранка Карачића данас ремизирали резултатом 1:1 са екипом Широког Бријега.

"Црвено-плави" су до резултатске предности у данашњој утакмици стигли у раној фази утакмице, тачније у 16. минуту, преко Ајдина Реџића који је на тај начин постигао свој други овосезонски гол у Премијер лиги након што је претходном у седмом колу погодио мрежу Травника. Међутим, Борац је могао и раније да поведе, да је нападач Елвир Кољић био присебнији у шеснастерцу у двије ситуације. Прво је на самом старту, у 3. минуту, након корнера Тонија Јовића и реакције главом два Борчева фудбалера пропустио шансу да у паду са 7 метара матира гостујућег чувара мреже, младог Хариса Володера, који је данас бранио гол Мостараца због суспензије првог голмана Аднана Бобића. Шест минута касније Кољић се нашао у још бољој прилици: Тони Јовић је поново имао први контакт са лоптом, извео слободан ударац искоса са лијеве стране, шутирао на прву стативу, Володер кратко одбио лопту, створила се гужва пред гостујућим голом, а Кољић са само 3-4 метра шутира директно у гостујућег голмана.

Ипак, у 16. минуту Борац, како рекосмо, долази до предности. Већ спомињани Кољић прошао је некадашњег члана Борца и капитена Вележа Дарка Малетића по лијевој страни и одиграо повратни пас за Реџића који прецизним ударцем погађа Володерову мрежу и постиже први Борчев премијерлигашки гол још од 3. октобра и крајишког дербија са Рударом.

Борац је у првих 45 минута запријетио још у два наврата и то преко Видовића у 22. и опет Кољића у 39. минуту, али је у оба случаја лопта завршила изнад пречке Вележовог гола. Наиме, у 22. минуту изведен је корнер са десне стране, Србољуб Јандрић је пребацио главом лопту у срце казненог простора, али је Борчев штопер шутирао преко гола, да би у 39. минуту Радиновић упослио Јовића, који оставља лопту на 16 метара за Кољића, али је непрецизан као и Видовић. Са друге стране, тим Зије Тојаге у првом полувремену није направио ништа чиме би се могла попунити статистичка рубрика "шутеви ка голу".

У наставку је Борац прво запријетио преко Угљеше Радиновића, након чијег шута у 53. минуту Володер избија лопту у корнер. Након тога је исти играч извео слободан ударац и у први план избацио Кољића, али је Харис Володер падом у ноге спријечио најгоре по свој тим.

Играо се 71. минут када је Борац постигао и свој други гол на утакмици: Федор Предраговић је упослио Јандрића, који се ослобађа чувара и постиже свој дебитантски гол у текућој сезони Премијер лиге.

У наставку меча Тони Јовић је извео слободан ударац, Володер избио лопту у поље на коју је натрчао Радиновић и погодио, али је гол оправдано поништен због офсајд позиције у којој се налазио Борчев везни играч.

Одмах потом Вележ је упутио први шут у оквир Борчевог гола, али је голман Бојан Јовић одлично спасио своју мрежу: Малетић је центирао, а Дино Гаврић шутирао из волеја, не чекајући да лопта падне, међутим Јовић је уз помоћ пречке одбранио његов шут.

У 85. минуту резервиста Михајло Савановић је пропустио шансу да постигне гол, Володер је сачувао своју мрежу, а само два минута касније гости су смањили на 2:1: Малетић је преварио Реџића и Паштара, упослио Зеца који пролази кроз Борчеву одбрани и упошљава Дину Ћемаловића, којем је остало само да рутински заврши посао.

До краја сусрета Борац је успио да сачува свој гол и, како рекосмо, стигне до прве премијерлигашке побједе након више од два мјесеца. Након опроштаја од домаће публике за ову полусезоне, Борчеве фудбалере очекује до краја јесењег дијела и утакмица 18. кола против Младости на стадиону у Добоју код Какња.

БОРАЦ – ВЕЛЕЖ 2:1

стријелци: 1:0 Реџић (16.), 2:0 Јандрић (71.), 2:1 Ћемаловић (87.), стадион: Градски, гледалаца: 600, судија: Томислав Чуић (Томиславград), жути картони: Предраговић (Борац).

БОРАЦ: Б. Јовић, Реџић, Саничанин, Видовић, Предраговић, Т. Јовић (од 90. минута Зекановић), Кољић (од 78. минута Марјановић), Бечелић, Радиновић (од 82. минута Савановић), Паштар, Јандрић. Тренер: Жељко Врањеш.

ВЕЛЕЖ: Володер, Гаврић, Пецо, Видовић (од 46. минута Зец), Мешановић, Хаурдић, М. Ћемаловић (од 75. минута Д. Ћемаловић), Николић, Исић, Тадејевић, Малетић. Тренер: Зијо Тојага.

(борац-спорт, фото: борац-спорт, видео: ТВ Арена спорт)