Граховчев Рапид и Субићев Партизан лидери у групама Лиге Европе

У групној фази текуће сезоне Лиге Европе наступају и три фудбалера која су у ближој прошлости носила дрес Великана из Платонове. Двојица од њих су са садашњим клубовима први у својим групама споменутог такмичења, са реалним шансама да и наредног прољећа играју на међународној сцени.

Први од њих је Срђан Граховац, који са бечким Рапидом након 10 кола у аустријском шампионату заузима лидерску позицију са 22 бода, четири више од највећег ривала Салцбурга, са којим ће одмјерити снаге у наредном колу. Подсјетимо, Граховац је у редове Рапида стигао у љето 2014. године и са садашњим клубом у дебитантској сезони стигао до другог мјеста у Типико Бундеслиги и наступа у квалификацијама за Лигу шампиона, у којима су Аустријанци, прво елиминисали Ајакс, а потом, у посљедњем колу, савладани у двомечу од Шахтјора па су морали да се задовоље наступом у Лиги Европе.

Са Рапидом се у истој групи Лиге Европе налазе и Виљареал, Викторија Плзен и Динамо Минск. Изабраници Зорана Баришића су у првом колу на стадиону Ернст Хапел савладали шпанског представника у Лиги Европе и некадашњег полуфиналисту Лиге шампиона резултатом 2:1, док су синоћ, на гостујућем терену, "узели мјеру" и Динаму из Минска (0:1), те након два кола заузимају лидерску позицију у групи са максималним бројем бодова пред окршај са Викторијом у Бечу.

Срђан је на обје утакмице провео свих 90 минута на терену, а свакако да се не смије занемарити статистички податак који каже да је бивши члан Борца на утакмици са Виљареалом имао 46 тачних од укупно 48 пасова, док је на синоћњем гостовању у Минску од 108 пасова имао чак 104 тачна.

Александар Субић се са београдским Партизаном такође налази на лидерској позицији у једној од група Лиге Европе. Субић, који је посљедњу утакмицу у дресу Борца одиграо 29. августа против Дрине у Зворнику, за Партизан је одиграо двије утакмице у домаћем првенству (Рад и Вождовац), обје по 90 минута, а синоћ је дебитовао за Београђане и на европској сцени против њемачког Аугсбурга. Члан Суперлиге Србије стигао је до гостујуће побједе резултатом 1:3, али је Субић морао да напусти игру у 64. минуту због другог жутог картона, па тако неће бити на располагању стручом штабу Партизана за меч трећег кола против Атлетик Билбаа у главном граду Србије. У групи се још налази и холандски АЗ Алкмар, којег су изабраници Зорана Милинковића, иначе фудбалера Борца из ратног периода, савладали у првом колу на домаћем терену резултатом 3:2 и након 180 минута заузимају прво мјесто у групи са 6 бодова.

Трећи "борчевац" у групној фази Лиге Европе је Стојан Врањеш, који од овог љета носи дрес варшавске Легије, са којом је договорио трогодишњу сарадњу након што је претходно наступао за Лехију из Гдањска. Врањеш је за Легију у домаћем шампионату одиграо три утакмице и постигао један гол, а синоћњи меч са италијанским Наполијем (пораз у Варшави 0:2, оп.а.) пресједио је на клупи за резервне играче.

Са Легијом и Наполијем у истој групи су и белгијски Бриж и дански Мидтјиланд, који је као и славни италијански клуб, који у прва два кола није вадио лопту из своје мреже, освојио шест бодова. У трећем колу, које се игра 22. октобра, Легија ће против Брижа покушати да стигне до прве "тројке" у групној фази и тако се колико-толико врати у борбу за пласман у шеснаестину финала другог по јачини европског клупског такмичења.

(борац-спорт, фото: uefa.com/partizan.rs/legionisci.com)