Граховац и Рапид без групне фазе Лиге шампиона

Срђан Граховац ипак није успио да се пласира у групну фазу Лиге шампиона са бечким Рапидом и тако постане први бивши фудбалер великана из Платонове који је заиграо у групној фази елитног клупског такмичења на Старом континенту. Само један гол више у мрежи украјинског Шахјтора недостајао је Бечлијама да се упишу у клупску историју и постану прва генерација аустријског клуба након сезоне 2005-06 која је успјешно прескочила све квалификационе рунде на путу ка елити.

Прва утакмица између Рапида и Шахтјора одиграна је прошле сриједе на чувеном стадиону Ернст Хапел у главном граду Аустрије. Изабраници румунског тренера Мирчее Луческуа тријумфовали су резултатом 0:1, а стријелац јединог поготка био је бразилски везиста Марлос, који је и вечерас, у реваншу играном на Арени у Лавову, довео Шахтјор у вођство након десет минута игре. Само три минута касније Рапид је изједначио голом Луиса Шауба, а у 22. минуту капитен Бечлија Штефан Хофман довео је госте у вођство.

Био је то резултат који је Срђану и Рапиду остваривао снове, резултат који је пулене Зорана Баришића водио у једну од група Лиге шампиона. Међутим, само пет минута касније, Олександр Гладкиј постиже други гол за Украјинце и поново доводи свој тим на корак од пласмана међу 32 одабрана тима.

У самој завршници Рапид је пропустио двије стопостотне прилике да ипак тријумфује у Лавову и након десет година поново заигра у елити. Прво је у 90. минуту, након сјајне акције и центаршута Филипа Просеника са лијеве стране, Словенац Роберт Берић неометан, са пет метара, шутирао поред гола, да би у посљедњем минуту судијске надокнаде Танос Пецос извео слободан ударац са 22-23 метра од гола домаће екипе, лопта је испала из руку голмана Шахтјора Андрија Пјатова, на одбијену лопту натрчао је Просеник али је статива била савезник домаћег тима.

На крају је остало 2:2, па ће Шахтјор наћи своје мјесто у жријебу који је заказан за петак у 17:45 часова у Ниону, док ће Рапид, са друге стране, морати да се задовољи пласманом у групну фазу Лиге Европе, за коју ће жријеб бити обављен у петак.

(борац-спорт, фото: uefa.com)