БОРЧЕВ ВРЕМЕПЛОВ: Борац Нектар - Макаби 76:93 (15. коло Goodyear лиге 2002-03)

С обзиром на број гледалаца на неколико претходних утакмица, неуобијачен почетак (20,45) и телевизијски пренос, релативно доста поклоника спорта дошло је да у СД "Борик" види битку Давида и Голијата. Вишеструки првак Европе, Макаби из Тел Авива, важио је за апсолутног фаворита и ту улогу је, на крају, оправдао.

Међтим, увјерени смо да Израелци ни у најружнијем сну нису претпостављали да ће, у првих 20 минута, наићи на тако снажан, организован, моћан и успјешан отпор Бањолучана, који су, и овог пута, били ослабљени, јер је сусрет са трибина посматрао Владан Јоцовић, придржавајући се уз помоћ штака.

У ватру битке први су ступили: Вујасиновић, Благојевић, Алексић, Шћекић и Круз, а до лопте су први дошли гости, па су брзо и повели са 4:0. Некима се учинило: то је најава тоталног потопа Борац Нектара. Тако, срећом, није мислио Благојевић, који ће смањити на 2:4, али ни његови саборци, па ће Круз, уз одушевљење навијача, изједначити на 4:4. Слиједи Шћекићев погодак за 6:6, па тројка Бориса Благојевића у 3. минуту за колосалних 9:8. "Борац! Борац!" почиње да тутњи двораном.

Већ у 4. минуту Борац Нектар је искористио бонус, а Круз само једно слободно бацање, 10:8. Када је Драган Алексић у 5. минуту тројком подигао на невјероватних 13:8, а Дејвид Круз, послије бриљантне асистенције Вујасиновића, на 15:8, у дворани је настао истински овоземаљски пакао. Схвативши да су се нашли у невољи, гости посежу за првим тајм-аутом, како би зауставили разигране, распуцане, неухватљиве... Бањолучане. Под сводом "Борика" из хиљаде грла одјекује: "Србија! Србија!", односно пјесма: "Од Тополе, од Тополе па до Равне горе!"

Тај предах донио је Израелцима корист: начинили су малу серију (4:0), али се Круз одмах послије тога постарао за 17:12, а Алексић за 19:14. Када је Шћекић добио другу личну грешку, замијенио га је Дамјановић, и то је била прва измјена у саставу домаћина, за првих седам минута. Очигледно, Драго Каралић се држао старе тренерске девизе: "Не треба мијењати тим који побјеђује!" Уз помоћ саиграча Дамјановић је повећао на 21:16, а капитен Вујасиновић је све сам урадио за ново, још убједљивије вођство Борац Нектара, 23:16. Финиш је донио превагу гостију, који су на 52 секунде прије истека 10. минута смањили на 23:20, а убрзо и на коначних 23:22. У овом периоду домаћини су направили седам, а гости само двије личне грешке!?

Ових десет минута ће се дуго памтити. Не знамо, заиста не знамо када је Борац Нектар тако добро одиграо једну четвртину! Одбрана је била челично чврста, а напад мудар, срачунат, виспрен, снажан и убојит. Такво хтијење, таква жеља, борбеност, залагање... у "Борику" одавно није виђено. Борац Нектар се од Давида претворио у истинског Голијата и да, минут-два прије краја, није дошло до пада концентрације, домаћин би сачувао много већу прдност него што је то један поен. Бањолучани су доказали да могу, када презентују све своје могућности и знање, одиграти на европском нивоу.

Шампион континента био је затечен игром домаћина. Њихов тренер је трчао уз терен, довикивао, млатарао рукама, стално вршио измјене... не схватајући шта је Израелце снашло. На њихову срећу, домаћин је у самом финишу неколико акција одиграо брзоплето и то је "жуте" спасило од још веће бламаже.

Други дио започели су: Вујасиновић, Шћекић, Којадиновић, Дамјановић и Алексић, који је добро нациљао, 25:22, а Феликс Којадиновић је тројком подигао на 28:24, у 13. минуту. Међутим, убрзо је Х. Бешок изједначио. Послије толико времена, Макаби је успоставио резултатску равнотежу. Минут касније, искористивши грешку Којадиновића, гости су стигли до вођства од 30.28. Била је то, након оних 4:0, њихова прва предност, али се за изједначење (30:30) постарао Алексић, да би Н. Вујчић са три поена (2+1) поново довео госте у вођство, 33:30. Тада је Пиштољевић замијенио преуморног Вујасиновића, а Круз Дамјановића. Снажни Круз је истог часа поентирао, 32:33. Игра се истински поново распламсала, с тим што су гости сада чешће водили, а Бањолучани јурили резултат, па ће тако Феликс Којадиновић другом тројком поставити 35:35, а Круз подићи на 37:35. Због огреботине на лицу, Шћекић је мјест уступио Благојеивћу, а Пиштољевић из слободних бавања постигао своје прве "јадранске" поене.Тројком је Т. Бурштајн смањио на 39:38, а Којадиновић повисио на 41:38, али није искористио додатно слободно бацање. Опрезни Алексић је успио да пресијече напад гостију, лопту је хитро дотурио до Пиштољевића, а овај одмах поентирао, 43:38 (18. минут). Опет се, ето, Макаби нашао на стотину и једној муци. Зато је и затражио тајм-аут, на два минута и 20 секунди прије истека друге четвртине. У 19. минуту Борац Нектар је водио са 45:40! Тада су услиједиле двије-три дискутабилне одлуке судијске екипе, наравно на штету Борац Нектара. Прво је круз добио трећу личну грешку, па га је замијенио Шћекић, а на 25 секунди прије одмора гости су смањили на 45:44, да би коначних 46:44 поставио Шћекић, искористивши само једно слободно бацање. И један статистички податак: у првих 20 минута Бањолучани су направили 15, а Израелци седам личних грешака.

Пажљивом посматрачу није могло да доста тога промакне. Поред осталог, лако се могло примијетити како је клупа гостију далеко, далеко "дужа" него домаћина, односно да је "главна снага" Борац Нектара већ увелико почела да посустаје усљед заиста изузетне мушке, храбре, одлучне... битке са шампионом Европе. Све има свој крај, па тако и надмоћност, резултатска предност... домаћина, који је трећу фазу изузетног меча започео са ових пет младића: Вујасиновић, Благојевић, Круз, Шћекић, Алексић.

Осјетивши да Борац Нектару, односно неговим играчима, понестаје снаге, да полако губе ритам дотадашње игре, навијачи су стали на њихову страну, покушавајући да им покличима "Хоћемо побједу! Хоћемо побједу!" убризгају додатни мотив, снагу, храброст. Покушај Благојевића за тројку је пропао, а Круз је искористио друго слободно бацање, 47:44. Када је М. Гори "свезао" злослутна три поена (2+1) и изједначио на 47:47, све наде, жеље, настојања... Бањолучана почели су да се руше, тим прије јер су Шћекић и Вујасиновић добили треће личне грешке, па је капитена замијенио Пиштољевић, а гости у 22. минуту повели са 50:47.

Стечену предност Израелци више нису испуштали из руку!

"Борац! Борац!" – сјајни су навијачи.

Домаћин је успио да се одбрани, а Круз (Алексић асистирао) да смањи на 49:50, да би Шћекић (Пиштољевић) убрзо такође поентирао, 51:52. У 25. минуту Д. Блутентал је реализовао тројку за 55:51. Био је то, у ствари, почетак краја Борац Нектара. Од тог ударца домаћин више није могао да се опорави, гости су добили крила, осјетили су да је Борац Нектар истински "начет" па Израелци више нису посустајали у јуришима и ефикасности.

Извршивши двије измјене: Којадиновић је замијенио Алексића, а Дамјановић упорног Круза, Драго Каралић је покушао да разбије игру састава из Тел Авива, да га заустави у походу на бодове, али у томе није успио, иако је Феликс Којадиновић тројком смањио на 54:59, али убрзо добио и трећу опомену. У 29. минуту било је 54:63, Благојевић је повећао број оних са три личне грешке, Борац Нектар је "продао" лопту, а Макаби погодио и то је био крај треће четвртине, 55:65.

Било је више него видљиво: кошаркаши Борац Нектара, њих десеторица, истински су "пали", у сваком погледу. Снага је ископњела, а није ни чудо у каквом су ритму одиграли првих 20 минута. Када снаге нема, све постаје узалудно. Придружили су им се и гледаоци: и они су занијемили, схвативши да је сада немогуће да дође до преокрета. Заћутали су, али су, на крају меча, аплаузом испратили своје љубимце.

Завршницу утакмица започели су: Вујасиновић, Круз, Шћекић, Којадиновић и Алексић. Да ни у ком случају не размишља о томе да госту озбиљније припријети, Борац Нектар је до знања ставио када је М. Гори, на типичан NBA начин поентирао, тек што је почело посљедњих десет минута игре. Било је то његово друго "америчко издање", које су гледаоци поздравили – аплаузом. Код 57:70 Којадиновић је добио четврту опомену, па га је замијенио Благојевић, а одмах послије тога и Шћекићу је показана четврта лична грешка. Он је, из слободних бацања, у 33. минуту смањио на 59:74, па је одмах послије тог поентирања мјесто уступио Пиштољевићу. Услиједили су поени Круза из слободних бацања, па његов прекид јуриша гостију, каа је брзо додао лопту Алексићу, а овај поентирао, 63:74, у 34. минуту. Слиједи: 65:79, Алексић (слободна бацања), 66:83, Благојевић (0+1), 68:85, Благојевић. Када је Вујасиновић и пети пут, по процјени судија, начинио прекршај, морао је на клупу, а замијенио га је Чубрило.

Све је било готово! Играло се са обостраном жељом да се сирена што прије огласи! Поентирало се без жара, радости, узбуђења: 70:87, Алексић (слободна бацања), 72:87, Пиштољевић, 74:89, Круз, 76:91, Пиштољевић, да би се семафор зауставио на 76:93, послије поготка Халперина.

Завршница је тако протекла у знаку гостију. Прво полувријеме их је, очигледно, опаметило. Играли су сјајно у одбрани. У скоку су, одједном, постали ненадмашни.

18. јануар 2003.

БОРАЦ НЕКТАР – МАКАБИ 76:93

судије: Томо Ковачић (Словенија), Стојан Фишер (Словенија), Игор Пољаншек (Словенија), делегат: Раде Шикањић (БиХ).

БОРАЦ НЕКТАР: Пиштољевић 8, Чубрило, Вујасиновић 2, Родић, Алексић 17, Круз 18, Племић, Пејовић, Шћекић 9, Којадиновић 12, Дамјановић 2, Благојевић 8.

МАКАБИ: Лубин 2, Луис 2, Шарп 4, Вујчић 10, Гори 10, Шелеф 2, Бурштајн 7, Халперин 16, Сафар 9, Блутентал 9, Удрих 12, Бешок 10.

(одломак из Годишњака Кошаркашког клуба Борац Нектар, аутори Лимун Папић и Татјана Папић-Џакула, 2003.)