УТАКМИЦЕ КОЈЕ СЕ ПАМТЕ (14): ''Петарда'' Ибрахимбеговића

За пораз од Хајдука, у финалу Купа маршала Тита, фудбалери Борца су утјеху нашли у – Европи. У првом колу Купа побједника купова Бањолучани су за противника добили луксембуршки Римеланж. Сви су очекивали да ће Ковачевић и другови у свом дебију на међународној сцени остварити тријумф, али нико није ни могао да претпостави да ће бити тако убједљив, да ће до врха напунити њихову мрежу, да ће побиједити чак са 9:0. Ово је једна од најубједљивијих побједа у овом европском такмичењу.

Јунак сусрета био је робусни центарфор Борца Мухамед Ибрахимбеговић, бањолучки џамбо-џет, како га је прозвао познати загребачки радио коментатор Иван Томић. Увијек "гладан" голова, популарни Фишер био је просто незадржив, "разбио" је противничку одбрану, све оно што му се понудило претворио је у голове.

Мора се истаћи да је сјајног асистента имао у незадрживом Абиду Ковачевићу. Он се није уписао у стријелце, али је својим дриблинзима, бијеговима по лијевој страни сијао пометњу у одбрани гостију, а послије његових одличних проигравања и центаршутева Ибрахимбеговић и Цетина су слали лопте на право мјесто. Не смије се ниједног тренутка занемарити ни учинак одличног Цетине, који је у одбрани био непрелазан, а кад је одлазио у напад, био је велика опасност, па је чак успио да постигне хет-трик.

Први погодак, а за Борац премијерни европски гол, дјело је управо Цетине. Догодило се то у шестом минуту. Послије једног домаћег напада лопта се у шеснаестерцу одбила на неких десет метара, натрчао је робусни Цетина, шутирао и послао лопту на право мјесто. У 14. минуту било је 2:0. Опасни Ковачевић је лопту гурнуо до Ибрахимбеговића, који је био окружен тројицом противничких играча, али му то није сметало да искоса са десне стране затресе мрежу.

Само два минута касније на семафору је већ стајало 3:0. Била је то сјајна акција Бањолучана, била је то акција за евровизијску ТВ размјену. Актери Цетина и Ковачевић. Овај други се, у свом познатом стилу, прво поиграо са својим чуваром Шлитером, потом је надмудрио Лесинског и Есенбарта, те упутио идеалан центаршут. Лопта је прелетјела неколико играча Борца и Римеланжа, а онда се, из другог плана, појавио Цетина, "запливао" кроз ваздух и ударцем главом послао лопту иза леђа немоћног голмана Бодеона. Наравно, мајсторска акција Ковачевића, али и сјајан погодак Цетине, награђени су аплаузом свих на стадиону.

До краја првог полувремена домаћини су имали још неколико изгледних прилика. Нису их реализовали пошто су у завршници били неспретни и брзоплети, мада се мора истаћи да је и голман Римеланжа Бодеон, њихов најбољи појединац, са неколико одличних интервенција спасио свој тим да не прими бар још пет-шест голова.

Ипак, оно што су пропустили у првих 45 минута, дебело су надокнадили, и то са фудбалском каматом, у наставку меча. Незасити домаћини ниједног тренутка нису имали милости према Луксембуржанима, који су се оријентисали на одбрану свог гола, са само једном жељом – да приме што мање погодака.

То им је остала само жеља јер су домаћини у наставку били још ефикаснији, постигли су чак шест голова. Ако би требало издвојити онај најљепши, онда би то био онај на самом почетку (48. минут) наставка сусрета.

Капитен Борца Абид Ковачевић, који је био носилац свих јуриша свог тима, ко зна по који пут протутњао је по лијевој страни, остављајући иза себе једног по једног противничког играча. Иако су га пратила чак двојица фудбалера Римеланжа, плавокоси ас Бањолучана је успио да их надмудри и у свом стилу пошаље идеалан центаршут на супротну страну. Све је пратио Ибрахимбеговић, који се нашао на правом мјесту, само се поклонио и ударцем главом послао лопту на право мјесто. Сви фудбалери Борца, са стријелцем Ибрахимбеговићем на челу, отрчали су према свом капитену, честитајући му за успјешну акцију, која је била право мало фудбалско ремек-дјело. Тако нешто могу да направе само прави мајстори, а дилеме нема, Ковачевић је сигурно један од њих.

До краја су домаћини до врха напунили мрежу Луксембуржана, постигли су још пет голова, а послије оног деветог Ибрахимбеговића, чуо се навијачки поклич: "Хоћемо десети, хоћемо десети!" И могао је пасти након шанси Ковачевића и Ћулафића, али је њих, као и навијачку жељу, спријечио чувар мреже Бодеон, који је зауставио опасне шутеве.

Остало је убједљивих – 9:0. Резултат за европску и бањолучку фудбалску историју.

Број 11 фудбалски мајстор

Виктор Фламен, тренер Римеланжа, честитао је Бањолучанима на побједи и додао:

- Догодило се оно што сам говорио два дана прије утакмице. Доживјели смо тежак, али заслужен пораз. Југословенски фудбалери су још једном, бар у мојим очима, потврдили своју високу вриједност. Мене је, међутим, нешто друго изненадило: зачудио сам се да екипа са толико одличних појединаца тако успјешно интерпретира колективну игру. Број 11 је прави фудбалски мајстор.

У реваншу као на излету

Милош Цетина постигао је први гол за Борац на међународној фудбалској сцени.

- Нисмо очекивали да ћемо имати овако успјешан деби у Купу побједника купова. Били смо силно мотивисани да се на прави начин представимо у свом премијерном наступу у фудбалској Европи. Декласирали смо Римеланж, тако да ће реванш за нас бити само лијеп фудбалски излет. Драго ми је што сам постигао први гол за Борац на мађународној сцени – рекао је Цетина.

Лака и убједљива побједа

У свом првом гостујућем наступу на европској сцени Борац је такође остварио побједу. Реванш меч са Римеланжом, послије убједљивог тријумфа код куће, био је само формалност. Бањолучани су били немилосрдни, остварили су лако и убједљиво побједу – 5:1. Стријелци су били: Смилески, Кресо, Ковачевић, Видачак и Марјановић. У том мечу Борац је наступио у овом саставу: Јантољак, Богојевић, Кушмић, Видачак, Вукеља, Цетина, Јурковић, Смилески, Ибрахимбеговић, Кресо (Марјановић), Ковачевић (Ћулафић).

Послије реванш утакмице са Римеланжом Борац је остао без тренера. На том гостовању дошло је до физичког сукоба између кормилара Бањолучана Бориса Маровића и фудбалера Владимира Ћулафића, па је по повратку на Градски стадион тренер Борца, који је вратио клуб на прволигашку сцену, одлучио да га напусти. Клупски челници брзо су реаговали, за насљедника Маровића именовали су Миљенка Михића, некадашњег тренера Црвене звезде. Он је сједио на клупи "црвено-бијелих" у куп-утакмици на "Маракани", када је Борац, предвођен сјајним Абидом Ковачевићем, декласирао ривала, побиједивши га са 4:1 и елиминисавши га из југо-купа.

17. септембар 1975. године

БОРАЦ – РИМЕЛАНЖ 9:0 (3:0)

стријелци: Цетина у 6, 16. и 63, Ибрахимбеговић у 14, 48, 57, 58. и 86. и Јурковић у 82. минуту, стадион: Градски, гледалаца: 8.000, судија: Каса (Малта), жути картони: Видачак и Јурковић (Борац).

БОРАЦ: Ађански, Вукеља (Марјановић), Кушмић, Видачак, Брњац, Цетина, Ћулафић (Јурковић), Смилески, Ибрахимбеговић, Кресо, Ковачевић. Тренер: Борис Маровић.

РИМЕЛАНЖ: Бодеон, Шлитер, Павловски, Лесински, Есенбарт, Турчић, Р. Кордони, Фуманти (Анели), Ломбер, Ф. Кордони, Бауер (Романи).

(одломак из књиге "Утакмице које се памте", аутори: Зоран Калинић и Жељко Тица, април 2014.)