УТАКМИЦЕ КОЈЕ СЕ ПАМТЕ (12): Нова звијезда Абид Ковачевић

Фудбалски нокаут на "Маракани". Црвена звезда – Борац 1:4. Бањолучки друголигаш очитао је лекцију рекордеру куп такмичења ("црвено-бијели" су их освојили девет), задивио је око 20.000 гледалаца, колико се окупило на нашем највећем стадиону. Бројне Звездине звијезде засјенила је нова, бањолучка – Абид Ковачевић. У првом полувремену је повремено пријетио, али кад год је лопта била у његовим ногама, одбрана домаћих била је на искушењу, да би у наставку засијао пуним сјајем, "разбио" је велику Црвену звезду и елиминисао је из Купа.

Ковачевић је, ту нема сумње, прави драгуљ, његово фудбалско вријеме тек долази. Послије ове његове величанствене партије сигурно ће челници "велике четворке" кренути у "лов" на новог бањолучког, али и југословенског аса.

Тренер Црвене звезде Михић коцкао се у овом мечу и – изгубио. У полувремену утакмице, ваљда желећи да унаприједи игру свог тима, замијенио је Аћимовића и Баралића. Није размишљао да се може десити да му се неки од фудбалера повриједи. А управо се то – догодило. Ионако ровит, бек Јовановић је у 55. минуту незгодно стао, морао је у свлачионицу, а због грешке Михића, "црвено-бијели" су до краја морали да играју са десет фудбалера.

Али, ни то што је Звезда имала фудбалера мање ниједног тренутка не умањује више него заслужену побједу гостију. Јер, и кад су Београђани били комплетни, Бањолучани су на терену дјеловали ако не бољи, онда у најмању руку равноправан ривал. Нису се, попут других тимова који су долазили на "Маракану", опредијелили за затворену варијанту, него су играли отворено, нападачки, а награда за то је стигла, избацили су великог фаворита – Црвену звезду.

Јевтић 1:0 – 34. минут: Напад Београђана није обећавао много тога, а завршио се успјешно. Аћимовић је био у посједу лопте, када је осјетио да гости припремају офсајд замку, одлучио се на ударац са неких 25 метара. Неко од играча Борца блокирао је његов шут, лопта се одбила до бека Јевтића, који је рутински савладао немоћног Јантољака. На "Маракани" – радост!

Кресо 1:1 – 60. минут: Судија Манојловски досудио је прекршај над Петровићем на ивици шеснаестерца Бањолучана. Антонијевић је извео лоше тај прекид, а онда је услиједио фудбалски мат у три потеза. Лопте се докопао Вукеља и дугом дијагоналом пронашао на десној страни Смилеског. Овај је измакао пажњи свог чувара и упутио одличан центаршут, а омалени Кресо није се уплашио ни Керија, ни Радовића, захватио је лопту и послао је у мрежу, а да се репрезентативни голман Петровић није ни помакао. На "Маракани" – мук!

Ковачевић 1:2 – 70. минут: А онда се разиграо Ковачевић, плавокоси "романтичар" са Врбаса. Из позадине га је одлично упослио Видачак, а фудбалски мајстор, иако су чак тројица одбрамених играча Звезде покушавала да га зауставе, вјешто је избјегао све њихове стартове и са лоптом ушао у шеснаестерац. Када се нашао у погодној позицији за шут, био је миран, сталожен, извукао је са гол-линије Петровића и крај њега пласирао лопту на право мјесто. На "Маракани" – туга!

Цетина 1:3 – 84. минут: Сваки напад који је започињао маестрални Ковачевић био је прилика за гол. Млади и неискусни Драмничанин био је немоћан да заустави један брзи продор Ковачевића. Он се нашао у стопостотној прилици за гол, а судија Манојловски, ваљда желећи да Београђанима дадне трачак наде, досудио је, на чуђење свих, слободан ударац за Борац. Али, ни то није помогло домаћину. Извео га је Ковачевић, репрезентативни голман Петровић имао је лопту у рукама, онда је испустио. То је било кобно јер је горостасни Цетина све помно пратио и успио да овај неочекивани поклон претвори у погодак. На "Маракани" – очај!

Ковачевић 1:4 – 88. минут: Тачку на дебакл Звезде ставио је, ко други него – Ковачевић. Борчев стуб одбране Видачак асистирао је свом капитену, који је преузео траку по одласку још једног бањолучког мајстора Фазлића у иностранство, да дотуче Црвену звезду. Непрелазни Видачак прозрео је намјеру Ковачевића и убацио му лопту у празан простор. Фудбалери Звезде покушали су да овај напад зауставе офсајдом. Ковачевић је прихватио лопту у дозвољеној позицији, а онда се у пуном трку нашао пред Петровићем, који је био за њега лака препрека и на семафору је неколико секунди касније стајало 1:4. На "Маракани" – агонија.

А у Бањој Луци (није било радио-преноса) многи нису могли да вјерују да се у Београду догодила сензација, да је Борац побиједио Црвену звезду са 4:1 и елиминисао је из Купа маршала Тита. Сви су по неколико пута провјеравали резултат. Сваки пут била је – фудбалска истина.

Марјановић ме импресионирао

Тренер Борца Борис Маровић, послије блиставог успјеха у Купу, рекао је:

- Играли смо сјајно, уздали смо се у себе, ни на шта друго нисмо обраћали пажњу, борили смо се и изборили тако величанствен тријумф. Имали смо и срца и храбрости да се ухватимо у коштац са угледним противником, од којег зазиру фудбалске величине. Док су нас многи већ унапријед отписали, ми смо играли као да је против нас обичан супарник. Кад смо се размахали, онда звездаша више нигдје није било. Абид Ковачевић је био неухватљив, наговијестио је сав раскош свог талента. Мене је, да будем искрен, највише импресионирао омалени Марјановић. Како се само онако мален борио са снажном и високом одбраном Звезде. Једино тако и може бити користан, ако мушки изгара на терену. Ма, сви су моји играчи били сјајни, али морам да издвојим још Вукељу, па расположеног Смилеског и Лазића.

14. август 1974. године

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – БОРАЦ 1:4 (1:0)

стријелци: Јевтић у 34.  минуту за Црвену звезду, а Кресо у 60, Ковачевић у 70. и 88. и Цетина у 84. минуту за Борац, стадион: "Маракана", гледалаца: 20.000, судија: Томо Манојловски (Тетово), жути картони: Лазић (Борац), Радовић (Црвена звезда), црвени картон: Панајотовић (Црвена звезда).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: О. Петровић, Јовановић (напустио игру у 55. минуту), Јевтић, Баралић (Драмничанин), Кери, Радовић, Панајотовић, В. Петровић, Савић, Аћимовић (Шестић), Антонијевић.

БОРАЦ: Јантољак, Пелц, Лазић, Видачак, Вукеља, Цетина, Смилески, Јурковић, Марјановић, Кресо, Ковачевић. Тренер: Борис Маровић.

(одломак из књиге "Утакмице које се памте", аутори: Зоран Калинић и Жељко Тица, април 2014.)