БОРЧЕВ ВРЕМЕПЛОВ: Макаби - Борац Нектар 98:82 (4. коло Goodyear лиге 2002-03)

Наш најјачи састав први пут је гостовао у Израелу. Да се за Борац Нектар чуло и у тој узаврелој земљи, свједочи присуство чак 6.000 посматрача!? Јесте, гост је доживио пораз, али се, искрено речено, није обрукао, као што су злурадници предвидјели.

Јуначки се, да храбрије није могло, испрсио оред троструким прваком Европе. Против себе бањолучки састав имао је истинску "легију странаца"! Боје Макабија бранили су: тројица Американаца – Луис, Гори, Шарп, затим Словенац Удрих, Хрват Вујчић, Турчин Бешок...

Импресионирани амбијентом, помало застрашени "именом и дјелом" ривала, момци су првих десет минута одиграли помало бојажљиво, несигурно, али су, ипак, у многим елементима кошарке били ту негдје, скоро раме уз раме Макабију, па отуда охрабрујућих 23:19.

Послије прва три минута другог периода било је 25:24, али је домаћинима, потом, требало само нешто више од 60 секунди да стигну до 31:24!? Наш састав је, вјероватно, гријешио и у томе што је покушао да прати игру домаћина, а она се заснивала на брзини, муњевитим акцијама, страшним контраударима. Тако ће Вујчић и постићи 31. поен, када је Макаби одиграо класичну контру.

Када је семафор показивао 37:27, Бањолучани су се "дозвали памети", покушали су да измијењеном игром стишају ривале, па су у томе донекле и успјели: у 18. минуту стигли су до 39:32, јер је Ненад Букумировић реализовао прву, а убрзо и другу тројку и било је 39:35. Но, у посљедњих пола минуте наши момци су начинили три узастопне грешке. Готово почетничке! Искусни домаћини то су, наравно, одмах казнили и на одмор се отишло код резултата, 48:35.

Вођа тима Владимир Таушан одлучио је да друго полувријеме започне са поставом: Племић, Шћекић, Алексић, Дамјановић и Букумировић. То је дало извјесне резултате: у 24. минуту резултат је био 53:45, јер су Букумировић и Алексић тројкама успјели да матирају помало изненађене домаћине, који су прије тога имали страховиту серију – 11:2. Мини серија Борац Нектара (9:0) завршена је на тај начин што је Драган Алексић успјешно извео напад, постигавши два поена, а затим је реализовао и додатно бацање. Аплауз није могао да се избјегне, када је Алексић муњевито реаговао, иза леђа лопту дотурио Дамјановићу, а овај је извео скор 2+1 и резулат је био више него подношљив, 55:50.

Е, потом долази оно што се не би смјело да догађа екипи која учествује у тако уваженом такмичењу: изводећи аут, Бањолучани су по ко зна који пут лопту предали у руке ривалу. Наравно, слиједио је још један погодак Израелаца и њихова предност је подигнута на 60:50 Уз само мало више пажње, неопходне концентрације, све би, баш све изгледало и било друкчије.

Макаби се разиграо! Било је то очигледно и Борац Нектар је све више посустајао. Отуда 66:52, али је рану, бар мало, залијечио Којадиновић тројком, 66:56, у 28. минуту. Истом мјером одговорио је Луис (71:58), а искусни Букумировић у 29. минуту није реализовао два слободна бацања, али јесте Алексић забиљежио тројку (73:61), да би Букумировић начинио – кораке, а у посљедњим секундама игре Удрих је био прецизан, 77:61.

Завршни дио меча почели су: Којадиновић, Круз, Благојевић, Дамјановић и Алексић. Домаћин није ништа желио да препусти случају. Редали су се поени: 79:61, 82:61 (Шафар, тројка), потом 86:61, да би тек тада Дејвид Круз разбио страшан малер, постиваши три поена (2+1). Настављало се оно што није добро: лако су се лопте губиле! На центру је без ње остао Букумировић, а домаћини подигли на 90:64, али се Букумировић искупио лијепом тројком, 90:67. Слиједио је одмах затим погодак Дамјановића, 90:69, те 92:71 послије лијепе акције Борац Нектара, коју је успјешно довршио Букумировић.

У 38. минуту било је 95:75, послије прелијепог поготка Халперина и додатног слободног бацања, а затим слиједи само једна реализација слободних бацања Дамјановића, 95:76, дс би Круз смањио на 95;78, односно 95:80. До тада је Блутентал задао доста јада Бањолучанима, али се није уморио: повећао је на 98:80 (2+1), да би се и млађани Владан Јоцовић у самом финишу уписао у листу стријелаца, 98:82. Када је до краја било преостало само пет секунди, Шафар је покушао да са лијеве стране Макаби стигне до стотке, али је био непрецизан, а лопта се заглавила између обруча и табле!

19. октобар 2002.

МАКАБИ – БОРАЦ НЕКТАР 98:82 (23:19, 25:16, 29:26, 21:21)

судије: Изток Ремс (Словенија), Костас Коромилас (Грчка), Тод Варник (Израел), делегат: Јозеф Бергман (Израел).

МАКАБИ: Лубин 4, Луис 3, Шарп 3, Вујчић 9, Гори 5, Шелеф 2, Бурштајн 2, Халперин 13, Сафар 16, Блутентал 21, Удрих 13, Бешок 7.

БОРАЦ НЕКТАР: Племић, Чубрило, Вујасиновић, Пејовић, Алексић 20, Круз 11, Букумировић 14, Јоцовић 2, Шћекић 2, Којадиновић 11, Дамјановић 16, Благојевић 6.

(одломак из Годишњака Кошаркашког клуба Борац Нектара, аутори Лимун Папић и Татјана Папић-Џакула, 2003.)