БОРЧЕВ ВРЕМЕПЛОВ: Лига шест (1999/2000.) - Борац Нектар величанствено (1. дио)

Послије првог круга квалификација, у Суперлигу (неко је то такмичење назвао – Мини-лига!?) пласирала су се по два клуба из сваког савеза. Кошаркашки савез Републике Српске заступали су: Борац Нектар (Бања Лука) и Игокеа (Александровац); Кошаркашки савез Федерације Босне и Херцеговине (сједиште у Сарајеву) своје представнике добио је у Слобиди ДИТА (Тузла) и КК Босна АСА из Сарајева; док су такозвану Херцег-Босну представљали: Широки (Широки Бријег) и Еронет Бротњо (Читлук).

Лигашко такмичење почело је 29. априла, утакмицама првог кола. Борац Нектару у госте је стигао КК Широки. У свом саставу имао је и двојицу тамнопутих момака: Волша (23) и Картера (13). Изазов прве утакмице, уз то још са саставом о коме се говорило само и једино у суперлативима, био је за све у Бањој Луци велик, па је храм спорта поново био испуњен баш како треба!

Када се семафор зауставио, сви, без изузетка, били су једногласни у оцјени минулог двобоја:

"... Побједа Борац Нектара је апсолутно заслужена. Бањолучани су приказали врхунску кошарку, поготово у другом дијелу, а капитен Зоран Кукић пружио је вансеријску партију. Био је чудо од играча..."

Послије краткотрајног испитивања снага, ривали су брже-боље отворили све карте, изузев једне, оне домаћина. Почела је заиста дивовска битка два одлична састава, код којих ни у подсвијести није постојала могућност – узмицања! у гледалишту је температура стално расла, а на паркету је вођена дуга, исцрпљујућа и равноправна борба. Кош за кош! Отприлике тако. Уз безброј изједначења, један ривал би стекао минималну предност у резултату, а затим би други то исто остварио. Око 3.500 гледалаца ставило се на страну Борац Нектара, али ни то није много помогло: на одмор се отишло са 40:40. Значи, почињало је, опет, од "нуле"!

Тада је Велимир Гашић повукао потез који је, на почетку утакмице, прикрио од госта: у ватру је бацио Васиља Шеву. То је врло брзо донијело преокрет на паркету и битне измјене на семафору. Наиме, капитен Зоран Кукић је наставио у истом ритму, темпу, а Шево је био ту да њега и остале потпомогне употребљивим лоптама, односно да лопту, кад је баш требало, хитне кроз обруч!

Одлични састав из Широког Бријега полако, али примјетно, губио је дах и корак, Бањолучани су до крајњих граница додали "гас" и све се окренуло у њихову корист.

Борац Нектар је постао апсолутни владар Спортске дворане "Борик", заредали су погоци, појединачни и рафални и Херцеговцима није било спаса! Тешка срца потписали су предају, иако су пружили добру, одличну партију. Овај пут намјерили су се на бољег, расположенијег, полетнијег и прецизнијег противника.

Бањолучани су момцима из Широког Бријега одржали праву кошаркашку лекцију. А професор "број један", онај за катедром, био је – Зоран Кукић.

Ниједан пораз, макар био доживљен и у ревијалном одмјеравању снага, ником никад није пријатан! Неуспјех Борац Нектара у Читлуку примљен је с огромним изненађењем и – дубоким разочарањем. Како у клубу, тако и међу свим присталицама спорта у Републици Српској, поготово у Бањој Луци.

Охрабрени, осокољени побједом над Широким, задовољни партијом која је одушевила гледаоце у СД "Борик", кошаркаши су се у понедјељак запутили ка Херцеговини, испраћени огромним оптимизом, јер се вјеровало да ће се вишеструки шампион државе с тог гостовања вратити уздигнута чела и са још два бода на свом конту.

Нажалост, догодило се оно о чему нико није размишљао: Борац Нектар је, пред 1.500 гледалаца, доживио страшан – нокаут. Домаћин, Еронет Бротњо није само побиједио – 95:71 – него је декласирао госта, поготово у првом полувремену!? Тај период је завршен вођством домаћина од 57:40!?

"... Бањолучани нису пружили достојан отпор и партију која се од њих очекивала. Већ послије првог полувремена могло се уочити да ће гост из дворане изићи погнуте главе. Узроци пораза могу да се траже у слабом проценту шута "пивара" за три поена (11:2), те слабој реализацији слободних бацања, јер су Бањолучани имали 14 промашаја. С друге стране, домаћин је био сигуран са свих позиција..." ("Глас српски", 4. мај 2000. године).

Показало се да су упозорења у стилу: "Чувајте се Босне! Може да изненади", била добронамјерна и заснована на чињеници да "сарајевски студенти" много више знају него што су показали у прва два кола Суперлиге.

Наиме, све до 9. минута Сарајлије су се налазиле у вођству. Истина, та предност никад није прелазила четири поена, али је све то уливало извјесну зебњу у редове играча и гледалаца: Први пут Борац Нектар је у вођство дошао тек у 9. минуту. Акција Ковачевић-Кукић-Ђорић претворила се у 19:18. Послије тога, Босна је још извјесно, истина кратко, вријеме пружала какав-такав отпор, али је он утихнуо врло брзо, још прије истека првог полувремена.

Када су наши играчи намјестили "нишанске справе", слом Сарајлија је био неизбјежан. Са двије везане троје, Ђорић им је ставио до знања да негдје другдје могу трагати за бодовима, али у Спортској дворани "Борик" никако! Боља, садржајнија, савременија и течнија игра Борац Нектара долазила је све више до изражаја, напади су се завршавали на најбољи могући начин, а под властитим кошем Кукић и остали су покупили ко зна колико лопти.

Два плеја – Вујасиновић и Ђорић – су, у највећем дијелу утакмице, били ти који су све конце игре држали у својим рукама; Кукић се бринуо да лопту што чешће шаље кроз обруч, често довршавајући акције саиграча; Шево се, такође, размахао, прије свега тачним асистенцијама; Вулета је био незадржив. Међутим, и остали који су улазили у игру дали су запажен удио у другој побједи вишеструког шампиона Српске. Чети кошаркаша придодали су се и "вултуреси", па је у "Борику" све било на високом спортском нивоу.

Иако су Бањолучани у предивном амбијенту Спортске дворане "Мејдан" у Тузли пружили сасвим солидну партију, до бодова нису стигли једним дијелом и због уочљивог, нападно пристрасног суђења арбитражног пара Пехар и Дрмић. Они су се, кад год је то требало, стављали на страну домаћина, па Борац Нектар никако није могао да дође у прилику да солидну предност увећа и да се, тако, приближи побједи.

Почетком другог полувремена вишеструки шампион Српске повео је са 49:42. То је био скор који је обећавао преокрет и тријумф гостију. Међутим, у тај, по Борац Нектар зао, час, судије су схватиле да је њихова помоћ Слободи ДИТА неопходна и одмједном су сасвим и на очиглед свих у дворани "окренули лист", ногама и рукама помагали су Тузлацима. У 29. минуту пету личну грешку су досудили капитену Зорану Кукићу, који је до тада постигао 15 поена. Но, на томе се нису зауставили: три минута касније и Милорад Ковачевић је морао на клупу, због пете личне грешке! С друге стране, "Тузлаку Хукићу су све толерисали у пољу напада, најчешће досуђујући фаулове од стране гостију, па зато и не чуди што су Бањолучани остали без врсних центара..."

Све до два-три минута прије краја, ривали су се смјењивали у вођству. Осокољени изласцима Кукића и Ковачевића, Тузлаци су се прилично разиграли и у 38. минуту повели са 72:68. Минут касније Велимиру Гашићу досуђена је техничка грешка и то је одлучило исход, јер су Тузлаци повели са 80:72.

Могло би се и овако констатовати: Слобода + судије = побједа.

Завршавајући први дио првенства у Суперлиги, Борац Нектар је у СД "Борик" дочекао љутог ривала – Игокеу! Када је истекао 40. минут битке великих ривала, семафор је показивао – 88:60 (44:26)!? Међутим, ваља, ипак, ово констатовати: тим из Александровца није могао да рачуна на повријеђене Ковачевића и Петковића, а у 6. минуту Зиројевић се преселио на клупу због – повреде. Ослабљена Игокеа није била у могућности да домаћину пружи иоле јачи отпор. Послије оних 20:17 услиједила је серија погодака Кукића и другова и прије истека првог полувремена све је било одлучено!

"... Бодрени од око 4000 поклоника кошарке, који су створили величанствен амбијент, "пивари" су пружили бриљантну партију. Готово све им је полазило за руком, изузев слободних бацања, па се може рећи да је тим из Александровца, и поред минуса од 28 поена, добро прошао" ("Глас српски", 15. мај 2000. године).

Када је Борац Нектар стекао преимућство од 82:48, "Гаша" је повукао мудар, допадљив потез: у "ватру" је бацио тројицу младих са клупе – Флорјана, Анића и Јовичића, како би осјетили атмосферу, пружио им је, колико-толико, шансу, минутажу, очигледно мислећи на Борчево сутра.

Статистика ће нешто и да открије: Борац Нектар је имао 33 скока (22 у одбрани, а 11 у нападу), док је Игокеа била много слабија са 21 скоком (17+4). Шут за два поена био је јача страна побједничког састава – 56,10 одсто (41:23), а слабија пораженог – 40 одсто (35:14)...

Био је то, у сваком погледу, достојан реванш за пораз у "мајсторици", а Борац Нектар је потврдио да је моћан, врло моћан!

1. коло (29. април 2000.) БОРАЦ НЕКТАР – ШИРОКИ 87:69 (Ђорић 5, Шево 9, Вујасиновић 3, Кукић 34, Шућур 4, Ковачевић 9, Вулета 16, Благојевић 7, Јовичић, Бабић, Анић, Флорјан)

2. коло (2. мај 2000.) ЕРОНЕТ БРОТЊО – БОРАЦ НЕКТАР 95:71 (Ђорић 20, Шево 9, Вујасиновић, Кукић 23, Шућур 2, Јовичић, Бабић, Анић, Ковачевић 8, Флорјан, Вулета 9, Благојевић)

3. коло (6. мај 2000.) БОРАЦ НЕКТАР – БОСНА АСА 105:86 (Ђорић 14, Шево 10, Вујасиновић 8, Кукић 34, Шућур, Јовичић, Бабић 4, Анић, Ковачевић 8, Вулета 23, Флорјан, Благојевић 3)

4. коло (9. мај 2000.) СЛОБОДА ДИТА – БОРАЦ НЕКТАР 85:77 (Ђорић 12, Шево 24, Вујасиновић, Кукић 15, Шућур 4, Јовичић, Бабић 1, Анић, Ковачевић 4, Флорјан, Вулета 9, Благојевић 8)

5. коло (13. мај 2000.) БОРАЦ НЕКТАР – ИГОКЕА 88:60 (Ђорић 17, Шево 15, Кукић 24, Шућур 4, Јовичић, Бабић 3, Анић 2, Ковачевић 12, Флорјан, Вулета 4, Благојевић 7)

(одломак из Годишњака КК Борац Нектар, аутор Лимун Папић, 2000.)